Mikołaj w naszej szkole

Mikołaj w naszym gimnazjum

Święty Mikołaj urodził się w Licji w Azji Mniejszej około roku 280. Już za młodu odznaczał się pobożnością, toteż brat matki Mikołaja, biskup Patary wyświęcił go na prezbitera. Rodzice Mikołaja zmarli  ok. roku 300 podczas zarazy, która w tym czasie nawiedziła Licję. Otrzymany spadek Mikołaj przeznaczył na pomoc biednym i potrzebującym. Jak głosi legenda dary przekazywał anonimowo, stąd pochodzi tradycja podkładania prezentów pod poduszkę.

Mimo wyświęcenia na biskupa Miry, pozostał człowiekiem niezwykle skromnym. Wszystkie posiadane dobra rozdawał biednym. Zmarł 6 grudnia około roku 345. Postać i legenda świętego Mikołaja przedstawianego jako grubasek w czerwonym kożuchu z długą białą brodą w saniach zaprzęgniętych w renifery powstała prawdopodobnie w latach 20-tych naszego wieku na zlecenie koncernu Coca-Cola.

7 grudnia 2015r. została w naszej szkole zorganizowana przez Samorząd Uczniowski wizyta Świętego Mikołaja, który odwiedził wszystkich i tych grzecznych, i tych niegrzecznych, rozdając słodycze.