Publiczne Gimnazjum im. Orła Białego w Oleszycach

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Dzień kultury ukraińskiej

Drukuj PDF

„ A czy znasz ty, bracie młody,

Te pokrewne twoje rody?

Tych Górali i Litwinów,(…) i Rusinów?”

                                       Wincenty Pol „ Pieśń o ziemi naszej”

 W ramach przedsięwzięcia „Zakręceni w tyglu kultur” uczestniczyliśmy w działaniach projektu poświęconemu kulturze ukraińskiej.

          Podobnie jak Dni kultury żydowskiej rozpoczęły się one ogłoszeniem wśród uczniów miejscowych szkół podstawowych i gimnazjum, konkursów historyczno-literackiego oraz plastycznego, nawiązujących do historii i kultury ludności ukraińskiej.

 

25 i 28 września uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w seminariach popularno-naukowych w świetlicy OSP, poświęconych tematyce ukraińskiej. Pierwsze z nich przeprowadzone zostało przez pana mgr Jana Kuca o znaczącym tytule : „To było niepotrzebne” – Oleszyce w latach 1939-1948. Z kolei prof. Zdzisław Daraż przeprowadził pogadankę: „Kiedyś mieszkałem w Oleszycach” – moje wspomnienia. Młodzież aplauzem wyraziła wdzięczność za ciekawe ujęcie tematu, urozmaicone pokazem zdjęć, slajdów i map.

Seminaria te cieszyły się zainteresowaniem zgromadzonych uczniów. Dzięki tym wykładom więcej osób na pewno zainteresuje się kulturą naszych sąsiadów i przeszłością naszej społeczności.

Uroczyste podsumowanie Dnia kultury ukraińskiej miało miejsce 28 września br. na dziedzińcu ratusza w Oleszycach. Uroczystość zgromadziła mieszkańców Oleszyc i okolicznych miejscowości, a także uczniów naszej szkoły. Otworzyła je prezes stowarzyszenia „Czas na pomoc” pani Maria Lechowicz. Po przywitaniu wszystkich gości, podziękowała za przybycie i pokrótce przybliżyła tematykę uroczystości.

 Po jej wystąpieniu wspólnie obejrzeliśmy występy taneczne w wykonaniu zespołu Czerwone korale, prowadzone przez panią Monikę Jezuit. Dziewczyny tańczyły w rytm muzyki ukraińskiej i zaprezentowały pieśni z tamtego regionu. Zaprezentowały również piękne stroje ukraińskie. Dużym zainteresowaniem cieszył się występ zespołu folklorystycznego z Ukrainy „Lubystok”, który przybliżył nam tradycyjne pieśni i tańce ukraińskie. Zespół teatralny Pociecha, prowadzony przez ks. Józefa Dudka zaprezentował montaż słowny Tarasa Szewczenki „Urzeczona”, a także utwór „Dumka” w wykonaniu Kingi Ważnej i „Testament” w przekazie Pawła Pokarowskiego i Aleksandra Sopla. Pozostali aktorzy teatru Pociecha, którzy wystąpili z naszej szkoły to Kamil Linek, Bartek Dworak, Karolina Ziejło i Dawid Stupak. Dzięki tym tekstom poznaliśmy niedoścignionego ukraińskiego poetę z doby romantyzmu, a wraz z nim stosunek poety do Polaków oraz Chmielnickiego.

Zwycięzcy konkursów zarówno z naszego gimnazjum jak i z okolicznych miejscowych szkół z rąk przedstawicieli stowarzyszenia otrzymali atrakcyjne nagrody. Prace plastyczne mogliśmy podziwiać na sztalugach umieszczonych na dziedzińcu, a także poczytać i zobaczyć prace literackie nagrodzonych uczniów.

Uczestnicy uroczystości mogli skosztować  i poznać zapachy tradycyjnych potraw ukraińskich przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń. Na zakończenie spotkania  odbył się koncert gitarowy liryki ukraińskiej w wykonaniu prof. Olgi Popowicz i prof. Leszka Suszyckiego.

Dni kultury ukraińskiej pozostaną długo w naszej pamięci, dzięki nim poznaliśmy historię naszych sąsiadów, usłyszeliśmy o ciężkim życiu mieszkańców Oleszyc i okolic w przeszłości, co dało  młodym ludziom, wspaniałą lekcję historii, która jest nieodłączną towarzyszką naszego życia.

Jesteśmy pełni nadziei, że Dzień kultury polskiej, który odbędzie się już w październiku pod hasłem „Jesienne Bryllowanie” i jego główny bohater Ernest Bryll, którego twórczość będziemy prezentować, również będzie cieszyć się podobnym zainteresowaniem i pozostawi trwały ślad w naszej pamięci.

                                                                                                                                             Autor: Bernadeta Brzyska