Święto Szkoły

„Nie odbiorą ci Ojczyzny,

Jeśli nosisz ją w sercu”

Pod skrzydłami Orła Białego –

Święto Szkoły

To już po raz piąty nasza szkoła obchodziła Święto Patrona Szkoły –Orła Białego i 95 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Honorowy patronat nad uroczystością objął Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce – pan Andrzej Gryniewicz, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Oleszycach oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Oleszycach.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Uczniowie, a także zaproszeni na uroczystość goście wczesnym przedpołudniem udali się na uroczystą Mszę św. do kościoła parafialnego pod wezwaniem NNMP w Oleszycach w intencji Ojczyzny i całej społeczności gimnazjalnej. Mszy sw. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Tomasz Kielar, który w ciepłych słowach kierując się głównie do młodzieży przypomniał, czym jest miłość do Ojczyzny, jak ją kochać, by zawsze mogła być wolna i niepodległa.

Po uroczystej Mszy św. udaliśmy się do hali widowiskowo-sportowej. Jako pierwsza głos zabrała Pani dyrektor szkoły Dorota Czajkowska-Guszta. Po przywitaniu wszystkich zebranych podziękowała za przybycie i przypomniała, iż każdego roku 11 listopada wracamy myślą do przełomowych chwil 1918 r., do ludzi, którzy poświęcili się, byśmy mogli żyć w wolnej i suwerennej Ojczyźnie. Jesteśmy im winni wdzięczność, pamięć i szacunek. Ich przykład uczy nas, że umiłowanie wartości to wartość bezcenna i ponadczasowa. Zwracając się do młodzieży, przypomniała, że poszanowanie tradycji, przestrzeganie ustalonych prawd i norm to nasze nieustanne zadanie. A ponadto powinniśmy pamiętać, że najpiękniejsze i najbardziej znaczące karty naszej historii były rezultatem trwania przy takich wartościach, jak Bóg, Honor, Ojczyzna, biało-czerwona i Orzeł Biały.

Z kolei, głos zabrał Pan Andrzej Gryniewicz, Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce, który w swoim przemówieniu podkreślił, jak ważne jest wychowanie patriotyczne, szczególnie dla młodzieży. Przytoczył słowa błogosławionego Jana Pawła II, dla którego Ojczyzna była wartością nadrzędną.

W dalszej części uroczystości wszyscy zebrani mogli obejrzeć montaż słowno-taneczno-muzyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły i ich opiekunów. Wszystkim zebranym zaprezentowano przekrój historii państwa polskiego. Jak co roku barwnie zaprezentował się zespół Czerwone Korale, który wykonał dwa tańce.

Nastąpiło też uroczyste ślubowanie klas pierwszych.

Następnie Pani dyrektor szkoły rozstrzygnęła konkursy: szkolny międzyklasowy związany z przygotowaniem prezentacji multimedialnej „Pod skrzydłami Orła Białego” oraz konkurs gminny plastyczno-literacki „Ta, co nie zginęła”, polegający na przygotowaniu komiksu związanego z niepodległością Polski. Poinformowała, że zwycięzcami szkolnego konkursu zostały następujące klasy: III miejsce – klasa IIa, drugie  - klasa IIIb, pierwsze – klasa IIIa. W gminnym konkursie plastyczno-literackim w kategorii szkoły podstawowe, klasy I-III: III miejsce – Gabriela Szałaj, klasa I, Szkoła Podstawowa w  Nowej Grobli, II miejsce – Aleksandra Szałaj, klasa III, Szkoła Podstawowa w Nowej  Grobli, I miejsce – Kacper Paryniak, klasa III, Szkoła Podstawowa w Oleszycach. W kategorii klas IV-VI: III miejsce – Bartłomiej Hypiak, Szkoła Podstawowa w Oleszycach, II miejsce – Szymon Szałaj, Szkoła Podstawowa w Oleszycach, I miejsce – Jagoda Błaż, Szkoła Podstawowa w Oleszycach. W kategorii gimnazjum: III miejsce – Alicja Kisała, klasa IIa, II miejsce – Sylwia Mazur, klasa Iia, I miejsce – Joanna Mulińska, klasa IIa.

Częścią finalną naszego spotkania był III Festiwal Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej pod hasłem „Polska z Orłem Białym w tle”. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników, jury wyłoniło zwycięzców: I miejsce zajęła uczennica z Publicznego Gimnazjum w Cieszanowie, Rozanna Grenda za wykonanie piosenki „Dokąd idziesz, Polsko?”, II miejsce – Natalia Obcowska z Publicznego Gimnazjum im. Orła Białego za utwór „Po ten kwiat czerwony”, III miejsce – Klaudia Witko i Katarzyna Ohirko ze Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Kustronia w Starych Oleszycach za utwory „Wojenko, wojenko” i „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w konkursach i festiwalu w przyszłym roku.

Pod koniec uroczystości Pani dyrektor szkoły podziękowała wszystkim za obecność, zaangażowanie, dobrą wolę i życzliwość, które przyczyniły się do uświetnienia naszego święta, kończąc słowami, że „Dobroć jest czymś prostym… Być zawsze dla innych. Nigdy nie szukać siebie.”

Bernadeta Brzyska