Spotkanie z Sybirakiem

Spotkanie z Sybirakiem

Dnia 19.11.2013r. podczas lekcji języka polskiego w klasie IIIc odbyło się spotkanie z prezesem Związku Sybiraków w Oleszycach. Pan Mikołaj Szymoniak przybliżył uczniom historię Jego rodziny, która w 1940 roku została wywieziona na Sybir.

Pan Szymoniak miał wtedy zaledwie pół roku, ale dzięki opowiadaniom swojej matki i starszych braci dokładnie przedstawił nam wydarzenia tamtych lat. We wrześniową, mroźną noc żołnierze niemieccy wkroczyli do ich domu powiadamiając, aby spakowali najważniejsze rzeczy, jedzenie na cały miesiąc, a następnie wsiedli na sanie podstawione pod dom. Cała podróż była bardzo ciężka. Brakowało prawie wszystkiego: jedzenia, wody, miejsca do spania. Nie wszyscy  podróż przeżyli.

Pan Szymoniak opowiedział także jak wyglądała codzienność na dalekiej Syberii oraz o nastawieniu tubylców do zesłanych. Dzieci uczęszczały do szkoły, a dorośli do ciężkiej pracy fizycznej. Mieszkańcy Syberii początkowo byli negatywnie nastawieni do zesłańców, ale z czasem ich stosunek się zmienił.

Lekcja udzielona przez Pana Szymoniaka uświadomiła nam, z czym zmagali się Polacy podczas okupacji i pomogła lepiej zrozumień tamte wydarzenia. Ta historia zostanie przez długi czas w głowach uczniów.

Gabriela Węgrzyn i Natalia Serwin