Konstytucja 3 Maja

Wiwat maj, 3 Maj...

225. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Niewiele osób pamięta, że jeszcze w latach osiemdziesiątych XX wieku, podobnie jak podczas rozbiorów, a następnie podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej święto to było zakazane. Dopiero po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja znalazło na stałe miejsce w polskim kalendarzu. 3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową, która zapisała się w historii Polski jako jedna z najpiękniejszych kart. Znana pod nazwą Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie po Stanach Zjednoczonych. Majowa konstytucja stanowiła źródło siły, jedności i mądrości naszego narodu. Do tradycji Konstytucji 3 Maja jako symbolu wolności i polskości wielokrotnie odwoływano się w ważnych momentach naszej historii, bo pamięć o Konstytucji stanowi ważny drogowskaz wielkości i mądrości Rodaków.

Dlatego też 3 maja br., podobnie jak w całym kraju w naszej gminie uroczyście świętowaliśmy 225. rocznicę, upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny celebrowaną przez ks. Tomasza Migasa, w której udział wzięły: poczty sztandarowe, władze samorządowe, zaproszeni goście, dzieci i młodzież miejscowych szkół oraz mieszkańcy gminy.

Po zakończeniu mszy świętej, przedstawiciele władz gminy złożyli wiązankę kwiatów przy pomniku Matki Bożej na placu kościelnym. Następnie zgromadzeni udali się na plac przy gimnazjum, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Uczestnicy święta odśpiewali hymn państwowy oraz wysłuchali przemówień okolicznościowych, które wygłosili pan Andrzej Gryniewicz burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce i pan Julian Habało, a także obejrzeli część artystyczno - patriotyczną przygotowaną przez młodzież naszej szkoły  i zespól wokalny "Cztery pory roku". Ponadto w obecności zebranych nowi członkowie Związku Strzeleckiego “Strzelec” złożyli ślubowanie. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy obelisku pamięci, znajdującym się na placu.

Natomiast nasze szkole uroczystości odbyły się dnia następnego i przebiegały w równie podniosłym charakterze.