Młodość bez nałogów

Dni profilaktyki „Młodość bez nałogów”

w Publicznym Gimnazjum im. Orła Białego w Oleszycach

8-9 grudnia 2015 r. odbyły się w naszym gimnazjum dni profilaktyki pod hasłem „Młodość bez nałogów”. Odbywały się one w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Oleszycach oraz w naszej szkole.

8 grudnia 2015 r. młodzież klas pierwszych uczestniczyła w zajęciach prowadzonych  przez księdza Radosława Sokołowskiego na temat zagrożeń płynących ze strony sekt . Zajęcia prowadziła także pani  Anna Czajkowska na temat dopalaczy. Uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne:   „ Dopalacze” oraz „ Kolekcjonerzy mocnych wrażeń (moda na dopalacze)”.

Uczniowie klas drugich uczestniczyli w zajęciach na temat wpływu używek na organizm, prowadzonych przez pedagoga z Poradni Psychologiczno Pedagogicznej  – panią Sylwię Galińską. Prelekcję dla młodzieży poprowadziła także -  pani Elżbieta Rubin, która opowiedziała o dopalaczach i ich zgubnym wpływie na zdrowie nastolatków. Poruszyła też problem palenia papierosów, picia alkoholu i sięgania po inne używki np. narkotyki.  Przedstawiciel Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubaczowie – pani Ewa Łuczak przedstawiła problem przemocy w rodzinie, pokazała gdzie można szukać pomocy.

9 grudnia 2015 r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach prowadzonych  przez funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Oleszycach na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich. Młodzież dowiedziała się, jakie zachowania ryzykowne podejmowane przez nich mogą mieć konsekwencje prawne. Następnie uczestniczyli w projekcji filmu pt. „Odważni” poruszającego problem ważnych wartości w życiu człowieka, uczciwości, odwagi w podejmowaniu decyzji. Film opowiada o oficerach policji,  pokazuje ich codzienne zmagania w pracy, ale też  walkę o rodzinę, o to co najważniejsze w życiu człowieka, ich wytrwałość i determinację w dążeniu do osiągnięcia celu. Pokazuje, że mimo różnych przeciwności można osiągnąć to, czego się pragnie.

Uczniowie klas drugich brali udział  w zajęciach prowadzonych przez pana terapeutę  do spraw uzależnień – Łukasza Antosza, który mówił o różnego rodzaju uzależnieniach, ich źródłach.  Higienistka –pani Danuta Solarczyk przygotowała film na temat szkodliwości palenia papierosów oraz przeprowadziła dyskusję na ten temat. Również dla klas drugich pani Monika Błaż –nauczyciel z Zespołu Szkół  w Oleszycach przeprowadziła zajęcia na temat zainteresowań uczniów i związanego  z tym wyboru zawodu.

Zadaniem przeprowadzonych zajęć  było pokazanie młodzieży jak ważne mogą być podejmowane przez nich decyzje, że ich konsekwencje mogą mieć istotny wpływ na dalsze życie. Celem było także wzbudzenie refleksji nad własnym życiem, bardziej świadome podejmowanie decyzji a przede wszystkim tych, które mogą wiązać się z podejmowaniem zachowań ryzykownych.